?>

Hrad Malaspina nad přístavním městečkem Bosa

Malebné město Bosa leží v provincii Oristano, na západním pobřeží Sardinie (mezi Oristanem a Algherem). Nachází se při ústí řeky Temo a je tak jediným sardinským městem, které je postaveno na splavné řece. Bosa byla založena v 9. století Féničany a vedlo se jí i za dob Římanů. Během raného středověku se stala obětí opakovaných nájezdů arabských pirátů, a tak zde ve 12. století zde založila rodina Malaspina z toskánského rodu obrovský strážní hrad.

Historické centrum města, čtvrť Sa Costa, je fascinující bludiště středověkých uliček, kamenných schodišť a teras vysokých domů natřených jasnými barvami. Kamenné domky ve čtvrti Sas Concas na protějším břehu řeky bývaly dříve koželužské dílny. Atmosféru starobylého města dotváří křivolaké uličky, oblázkové dláždění, patricijské paláce s nádvořími, kovanými balkony a palmy na náměstí.

Z praktického hlediska ve městě seženete bankomat, benzínku a úplně na konci (směrem k dálnici na Alghero) obchodní centrum. Uprostřed starého města je řada zmrzlináren, jedna pizzeria a několik kaváren. Městečko obklopují kopce s barevnou paletou sahající od zelených jarních až po zlatavé letní a podzimní tóny. Zdejší kopcovatý terén s mnoha vracečkami je přímo motorkářským rájem.

Hrad Malaspina – Castello di Serravalle

Hrad Serravalle, dominantu Bosy, dal roku 1112 vystavit mocný rod Malaspinů z Toskánska. Z původní rozlehlé stavby se do současnosti dochovaly hradby, věže a kaple ze 14. století s pozoruhodnými freskami. Z hradní věže se naskýtá jedinečný výhled na město a moře.
Nejblíže se dá s motorkou zaparkovat v ulici Via Canonico Gavino Nino, těsně pod schody vedoucími k hradu.

Adresa: Castello Malaspina, Via Canonico Gavino Nino, 08013 Bosa OR, Sardinie
Poplatky: 5 €
Otevírací doba (hrad):
od dubna do června 10 – 13 a 15:30 – 18:30 hodin (denně)
červenec 10 – 13 a 16 – 19 hodin (denně)
srpen 10 – 20 hodin (denně)
září 10 – 13 a 15:30 – 18 hodin (denně)
říjen 10 – 13 a 15:30 – 18 hodin (denně)
Web: Bosa info, Alghero Sardinia
GPS: 40.297469, 8.504767