Hora Monte Oddeu

Monte Oddeu 973 metrů vysoký horský vrchol nedaleko městečkam Urzulei u severovýchodního pobřeží Sardinie. Pokud pojedete po silnici SS 125, která protíná NP Golfo di Orosei určitě si ji všimnete. Můžete ji obdivovat z dálky nebo sjet do údolí a udělat si třeba krátkou procházku.

Hora Monte Oddeu je důležitým vrcholkem v pohoří Supramonte di Dorgali, které se nachází v severovýchodní části ostrova. Vrchol leží mezi dvěma nádhernými soutěskami: roklinou Su Gorropu na jihozápadě, s mohutnými převislými stěnami, které protíná říčka Flumineddu, a menší soutěskou Dolòverre di Surtana na severozápadě. „Oddeu“ v sardinském nářečí znamená „Hora bohů„; zdá se, že název tohoto místa je odvozen od oslnivě bílé barvy vrcholu, který je zvláště nápadný na západní straně.

Výhled na horu Monte Oddeu si užijete ze silnice SS 125 vedoucí parkem Parco nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu směrem z Dorgali na Tortoli. V okolí hory můžete navštívit kaňon Gorropu, nurag Tiscali nebo jeskyně Grotta di Sa Oche e Su Bentu, Corbeddu či Istampu. Samotný vrcholek je oblíben mezi vyznavači skalního lezení.

Jak se dostat k hoře

Od měst Olbia nebo Golfo Aranci jeďte po dálnici SS 131 směrem na Nuoro a Siniscolu, a sjeďte na exitu Lula. Z Dorgali pokračujte po silnici SP 38 a dále panoramatickou cestou SS 125 s názvem „Orientale Sarda“ asi 3 kilometry. Na rozcestí s ukazatelem na Cala Gonone (vlevo) opusťe hlavní silnici a jeďte vpravo po silničce sestupující do údolí Oddoene. Odbočte doleva a sjeďte až k mostu S’Abba Arva přes řeku Rio Flumineddu. Přejedete jej a zabočte doprava na štěrkovou cestu. Asi po 400 metrech dorazíte k parkovišti.

Adresa: Monte Oddeu, 08022 Dorgali, province Nuoro, Sardinie
Web: Cala Gonone a Dorgali tourism
GPS: 40.199985, 9.499963