Hora Matternhorn – symbol Švýcarska

Hora Matterhorn leží na hranici mezi Švýcarskem a Itálií, jihozápadně od švýcarského Zermattu. Se svou nadmořskou výškou 4 478 m je sedmou nejvyšší horou v Alpách. Jméno Matterhorn pochází z německého matte (horská louka) a horn (roh).

Jeden z nejkrásnějších vrcholů Alp svým tvarem a kolmými stěnami padajícími do více než kilometrové hloubky odjakživa vzbuzoval respekt a zájem horolezců. Výstup na tuto nezdolnou alpskou čtyřtisícovku byl dlouho považován za nemožný. Poprvé se Matterhorn podařilo zlézt v roce 1865 Angličanům Whymperovi, Hudsonovi, Douglasovi a několika horským vůdcům ze Švýcarska. Skupina svého cíle sice dosáhla, ale do výchozího Zermattu se vrátila bohužel jen část původní expedice. Při sestupu totiž přišel o život jeden švýcarský průvodce a tři Britové, kteří na ledovci uklouzli a zřítili se do údolí. Horolezeckou historii připomíná Matterhorn Museum na náměstí Kirchplatz v Zermattu.

Výstup na Matterhorn se i dnes rozhodně nedá pokládat za turistický výlet, ale za náročnou túru určenou pro vysokohorsky zkušené alpinisty. Krásné výhledy na majestátní Matterhorn si můžete vychutnat z několika vrcholů v okolí Zermattu – především z Gornergratu, Rothornu, Sunneggy či Trockener Stegu, nebo od jezera Riffelsee či Schwarzsee. Právě pohled na Matterhorn od Riffelsee je z nich nejznámější.

Zermatt bez aut:

Možná vás překvapí, že do známého střediska Zermatt je zakázán vjezd všem motorovým vozidlům. Bez problémů lze dojet do městečka Täsch a do Zermattu dojet vlakem. V Täschi hned u nádraží je třípodlažní parkovací areál (Matternhorn Terminal Täsch) pro 2100 vozů, kde musíte auto nechat (poplatek je 15,50 CHF na 24 hodin nebo 7,50 CHF na 4 hodiny). Do centra Zermattu vás pak odveze během 20 minut expresní elektrická zubačka. Zpáteční lístek stojí 16,40 CHF (zpáteční).

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn jsou z konečné stanice zubačky na hoře Gornergrat. Dolní stanice se nachází v Zermattu v nadmořské výšce 1 604 metrů. Jen po 360 metrech pak překonává železnice (postavená již roku 1898) 24 metrů dlouhý most Getwingbrücke. Konečná stanice leží ve výšce 3 089 metrů cca 3 km od Zermattu a po železnici na Jungfraujoch jde o druhou nejvýše položenou železniční stanici v Evropě. Vlaky na své trase dlouhé 9,5 km zdolávají převýšení 1485 metrů, maximální stoupání dosahuje 20%. Na vrcholu Gornergratu je kromě hotelu a restaurace i velká meteorologická stanice. Potkáte tu také proslulé bernardýny se soudky rumu. Nádherné výhledy si můžete dopřát z vyhlídkové plošiny. Uvidíte okolní hory – masiv Monte Rosa s nejvyšším vrcholem Dufourspitze a samozřejmě Matterhorn.

Z Gornergratu je možno podniknout řadu lehčích výletů i horských túr. Za nejhezčí z nich je považován výlet k jezeru Riffelsee, odkud se Matterhorn nejčastěji fotografuje – v horském jezeru se totiž krásně zrcadlí.

Otevírací doba: vlak do Zermattu jezdí od 5 ráno každých 20 min. do 01:00 hodin. Od půlnoci jezdí každou celou hodinu. Od čtvrtka do neděle jezdí od půlnoci do 05:00 (každou celou hodinu).
Poplatky (rok 2015): parkování 15,50 CHF na 24 hodin, 7,50 CHF na 4 hodiny, do 2 hodin 4 CHF. Vlak do Zermattu 16,40 CHF (zpáteční). Zubačka na Gornergrat 86 CHF (zpáteční), skupinová 68 CHF.
Web: parkoviště Täsch, vlak do Zermattu, lanovka Gornergrat
Adresa: Parkhaus Zermatt, Neue Kantonsstrasse, 3929 Täsch
GPS: 46.068352, 7.775681