Nekropole di Montessu na jihu Sardinie

Nekropole Montessu se nachází co by kamenem dohodil od vesničky Villaperuccio, poblíž okresní silnice SP 80, která vede z výše zmíněné vsi do obce Narcao. Domus de Janas di Montessu náleží k nejdůležitějším nekropolím na Sardinii.

Montessu, vysekané do skal z trachytu (výlevné magmatické horniny) se skládá z asi čtyřiceti hrobek Domus de Janas („obydlí čarodějnic“), s různým půdorysem i rozměry. Zejména dvě z nich – Sa Cresiedda („Malý kostel„) a Sa Grutta de procus („Jeskyně prasat„) úctyhodných rozměrů, jsou považovány za svatyně k uctívání předků.

Vyznačují se půlkruhovými megality na přední straně, 2 metry vysokými vchody a velkým dómem používaným jako předsíň, která vede třemi otvory dovnitř do hrobky. Ta poslední je rozdělena masivními přepážkami, které tvoří spirálu symbolizující oči.

Dva další hroby nejsou tak působivé, ale zato v sobě nesou náboženskou symboliku – jedna spirálu a druhá roh. Jejich reliéfy jsou bohatě zdobené „vlčími zuby“ červeným okrem (barvou krve a regenerace), spirálami (oči nebo prsa Bohyně Matky), girlandami, různě tvarovanými rohy (spojení s kultem Býčího boha) nebo falešnými dveřmi (posmrtný život).

Pohřebiště se datuje do pozdního neolitu, přibližně 4. tisíciletí př. n. l. a bylo využíváno až do konce nuragického období (15. až 10. století př. n. l.).

Nekropole di Montessu je nejlépe přístupná od města Carbonia, směrem na Piscina SS 293. Odtud odbočíte na Villaperuccio a budete pokračovat kousek po SP 80 směrem na Narcao. Poté co překročíte řeku Rio Mannu jeďte ještě asi 1 km a pak odbočíte doleva, stačí sledovat ukazatele na nekropoli.

Adresa: Necropoli di Montessu, Villaperuccio, provincie Carbonia-Iglesias, Sardinie
Otevírací doba: v létě denně 9 – 13 a 15 – 20 hodin (v zimě do 17 hodin)
Poplatky: 5 €
Web: Sardegna Turismo
GPS: 39.131049, 8.671250