?>

Col de Verghio – nejvyšší silniční sedlo Korsiky

Col de Vergio je průsmyk ležící v nadmořské výšce 1 477 metrů. Jedná se o nejvýše položené silniční sedlo na Korsice. Cesta sem vede krásným borovým lesem. Po jejím zdolání se vám naskytnou obdivuhodné výhledy na kaňon pod vámi a horské štíty. Okolní skály jsou z oranžově zbarvené žuly a jejich barva nejlépe vynikne při západu slunce.

Col de Vergio (v korsičtině Bocca di Verghiu) je s 1 477 metry nejvyšším silničním sedlem středomořského ostrova Korsika. Spojuje dva departementy: Corse-du-Sud na západě a Haute-Corse na východě Korsiky. Leží v západní části Regionálního přírodního parku Korsiky (Parc Naturel Régional de Corse) a spojuje města Ponte Castirla a Marine de Porto.

Silnice s označením D84 vede nádhernou soutěskou Gorges de Spelunca. Průměrný sklon celé trasy je 3,7 %, maximální sklon pak činí 8,4 %. Cestou si dejte pozor na divoká prasata, která se zde často vyskytují.

Vrchol průsmyku najdete na hřebeni mezi horou Punta de Cricche (2 057 m) masivu Cinto na severu a Capu Rughja (1712 m) masivu Rotondo na jihovýchodě. Obě horská úbočí jsou zalesněna – nachází se zde lesní oblasti forêt d’Aitone a forêt de Valdu Niell, které patří k největším na ostrově. Tvoří je borovice, modříny a buky. Samotnému průsmyku vévodí socha Krista Krále, monolit z růžové žuly o hmotnosti 25 t a výšce 6 metrů. Tato monumentální socha je dílem korsického sochaře Noëla Bonardi. V průsmyku stojí od roku 1984.

Nadmořská výška: 1 477 m n. m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: Marine de Porto – Ponte Castirla 74 km
Poplatky: 0
Maximální sklon: 8,4 %
Web: www.visit-corsica.com
GPS: 42.290350, 8.878519