?>

Cinque Torri – Pět mýtických věží v srdci Dolomit

Neobyčejná rozeklaná skaliska Pět věží (Cinque Torri) se tyčí na kopci nad silnicí SS-48 vedoucí z Cortiny d’Ampezzo do průsmyku Falzarego. Dostanete se k nim buď lanovkou z průsmyku nebo od stejnojmenné chaty, která je v určitém období dostupná po úzké horské cestě.

Jako většina zdejších skalních útvarů je také Pět věží vytvořeno z Dolomitu, který se vyznačuje zvláštním odstínem šedé barvy, který jej odlišuje od ostatních hornin. Skalní formace vypadá jako řada za sebou vyrovnaných věží. Nejvyšší z nich je Torre Grande vysoká 2 361 m. Další útvary se jmenují Torre Seconda, Torre Latina, Torre Quarta a Torre Inglese.

I pod těmito velikány v letech 1915 až 1918 probíhaly tuhé boje. Vedla tudy druhá italská linie, odkud Italové ostřelovali Rakousko-Uherské pozice (hl. pevnost Tre Sassi v Passo Valprola). Vojáci zde vybudovali složitou síť zákopů, baráků a jiných vojenských staveb, které se podařilo dochovat. Dnes představují jedno velké muzeum pod širým nebem.

Vedou tady tři hlavní okruhy (naučné stezky), které vás provedou labyrintem skal okolo velitelských budov, zrenovovaných zákopů, okolo stanoviště dělostřelců, polní nemocnice, ubikací vojáků nebo k velitelství dělostřelecké brigády. Stezky jsou věrně zrekonstruované podle historické dokumentace a výkresů, nejkratší z nich zvládne opravdu každý asi za půl hodiny. Výchozím bodem je parkoviště a dolní stanice čtyřsedačkové lanovky u chaty Rifugio Bai de Dones (1889 m.n.m.). Kromě pevnosti Tre Sassi v průsmyku Valparola, je vstup do všech částí tohoto muzea zdarma. Expozice na jednotlivých zastaveních doplňují figuríny vojáků v dobových uniformách, repliky zbraní a dalšího vybavení.

Lanovka 5torri:
Jízdné: tam (mimo srpen) 10,50 €; v srpnu 11 €, zpáteční 14,50 € (v srpnu 15 €).
Provoz: od července do 1. týdne v září 9 – 16:30 h.
Adresa: Passo Falzarego 3, Cortina D’ampezzo BL, Itálie
GPS: 46.518786, 12.038226
Užitečné weby: turistické okruhy okolo Cinque Torri, lanovky v oblasti, 5torri

 

 

Chata Rifugio Cinque Torri:
Nejblíže k Pěti věžím se dá na motorce dojet k chatě Rifugio Cinque Torri. Dostanete se sem z Cortiny po silnici SS 48 směrem k průsmyku Passo Falzarego. Zaparkovat můžete u chaty a projít se ke skalám (cca 10 – 20 minut). Silnice je otevřená v době, kdy nejezdí lanovka. Uzavírá se také každou srpnovou neděli od 9:30 do 15:30 hodin (v tuto dobu sem zajíždí autobus).

Klikatá úzká silnička k chatě Cinque Torri, která byla postavena v roce 1904 je asfaltová a měří něco málo přes 4 km. Chata je otevřena od 15. června do 30. září.

Adresa: Rifugio 5 Torri, Cortina D’Ampezzo, Itálie
GPS: 46.508201, 12.054786
Užitečné weby: turistické okruhy okolo Cinque Torri, lanovky v oblasti, 5torri