?> ?>

Červený ostrov – Ile Rousse

Přímořské městečko L’Île Rousse leží na úpatí pohoří Balagne, na severo-západním pobřeží Korsiky, asi 20 km severovýchodně od Calvi. Najdete zde jak pláže s bílým pískem tak rušné tržiště i kavárny schované pod mohutnými platany na náměstí.

V roce 1758 založil na Ile Rousse korsický nacionalista a revolucionář Pasquale Paoli přístav, který nepodléhal Janovanům tak jako Calvi. Protože italština byla až do roku 1848 administrativní jazyk Korsiky, dostalo i nové město italský název Isola Rossa (Červený ostrov). Název byl odvozen od okrové barvy skalnatého ostrůvku, který sloužil jako přírodní přístav.

Île Rousse je vůbec nejžhavější kout ostrova, osvěžit se můžete na třech krásných písečných plážích s pozvolným vstupem do vody. V bezstarostném městečku jsou k dispozici kavárny, restaurace a zmrzlinové stánky. Během dne zaplňují náměstí hráči pétanque a diváci většinou popíjející pastis, další obyvatelé a turisté si prohlížejí tržiště a malé obchůdky.

Nejlepší výhled na Ile Rousse je severně od města na Ile de la Pietra, v přístavu u majáku. Kontrast zdejší zástavby většinou z 18. a 19. století proti červené granitové skále nejvíce vynikne při západu slunce, kdy jeho paprsky skálu vybarví. Pokud budete chtít ulovit krásné fotografie z pobřeží a z Ile Rousse, zajeďte si cca 5 km k pěkné horské vesničce Monticello, kde je fantastický výhled na pobřeží.

Adresa: L’Île Rousse 20220, Korsika
Web: L’Île Rousse
GPS: 42.640908, 8.935725