Červený korál z Alghera – sardinský mořský poklad

Šperky z červeného korálu jsou algherskou specialitou. Jeho tmavě červená barva, kvalita, kompaktnost, ale především hojnost činí zdejší korál jedním z nejcennějších ve Středozemním moři. V centru starého města a na nábřeží je mnoho dílen a obchodů, které nabízí korálové šperky a drobné plastiky.

Lov korálů se prováděl u pobřeží Sardinie od nepaměti, a to pomocí kříže svatého Ondřeje – což je dřevěný kříž tvaru X s připojenými sítěmi, který se spustil na mořské dno, a sítě se zamotaly do korálů. Od roku 1830 se začala používat tzv. „barra italiana“ vylepšená verze z těžkých železných tyčí se sítěmi po celé jejich délce. Dovedete si ale představit, jaké nepříjemnosti nastaly, když se do sebe zamotaly sítě rybářů – korálníků a rybářů lovících ryby? Proto se začal lov korálů regulovat a dodnes se řídí přísnými pravidly. Každý rybář – korálník musí vlastnit zvláštní licenci, kterých se ročně uděluje jen 25 a platí pouze od května do října. Loví se pomocí potápěčské techniky v hloubce nejméně 80 metrů. Aby byla zajištěna udržitelnost, jsou jiné způsoby lovu striktně zakázány. V současné době je prioritou červený korál a vodní prostředí chránit. Mořské hlubiny u Alghera jsou tak svědky pomalého, ale plynulého návratu tohoto vzácného zdroje zpět do svého prostředí.

Alghero
31°
26°
Mon
26°
Tue
25°
Wed
Weather from OpenWeatherMap

Co by to bylo ale za dovolenou na Sardinii, kdybyste si odsud nepřivezli nějaký pěkný korálový šperk. Korál, poklad z hlubin, vešel na Sardinii v nádhernou symbiózu se zlatem, stříbrem a drahými kameny. Červený (a růžový) korál v Algheru již po staletí opracovávají mistři klenotníci. Řezba a leštění jsou dva nejzákladnější postupy, kterými se zvlněné korálové větve promění v umělecká díla a elegantní šperky. Nejčastěji jsou v nabídce korálové šperky se žlutým zlatem, náušnice, přívěsky, náramky a náhrdelníky nejrůznějších tvarů.

Různé tvary červených korálů můžete porovnat v expozici algherského Muzea mořských korálů, které vám odhalí také historii, zpracování a legendy obklopující tento vzácný dar moře. Již Ovidius ve svých Proměnách líčil, že červený korál vznikl z krve Medúzy, které Perseus setnul hlavu.

Kde korálové šperky zakoupit – nejoblíbenější obchody

Kromě prodejců v centru města a na nábřeží, můžete vybírat z nabídky šperků kvalitnějšího rázu u řemeslníků, jejichž rodiny se živí zpracováním korálu po celé generace. Mezi nejoblíbenější obchůdky a dílny patří:

La Corallina

Obchod se nachází v srdci historického centra města Alghero na Via Roma 79-81. La Corallina nadchne především ty, kteří hledají šperky ze skutečného červeného algherského korálu. Obchůdek charakterizuje nevšední interiérový design. Otevřeno je od pondělí do soboty (v zimě 10 až 13 a 16:30 až 20 hodin), od července do září je otveřeno již od 9:30 do hodin.

Adresa: La Corallina Alghero, Via Roma 79-81, 07041 Alghero, Sardinie
Otevírací doba: pondělí až sobota 10 – 13 a 16:30 – 20 hodin
Web: La Corallina
GPS: 40.558513, 8.314937

 

Marogna

Šperkařství Marogna najdete v centru města, nedaleko přístavu, na náměstí Piazza Civica. Můžete si zde prohlédnout výstavu unikátních ručně vyráběných šperků a nakoupit prsteny, knoflíky, náramky, přívěsky, náhrdelníky, medailonky, náušnice a další šperky. Všechny klenoty se vyrábí ve zdejší dílně ručně a pouze v několika málo kopiích.

Adresa: Piazza Civica 34, 07041 Alghero, Sardinie
Otevírací doba: od 9:30 do 13 a od 18 do 22 hodin, v neděli zavřeno
Web: Marogna Coralli
GPS: 40.559400, 8.314064

 

Gioielli Grazia Giangrandi

Klenotnictví Gioielli Grazia Giangrandi sídlí v ulici Via Roma 45, v centru města. Najdete zde surové korály, perly všech velikostí, náramky, náhrdelníky, náušnice elegantních tvarů, korálové perly a další. Šperky jsou zpracované tradičními postupy a inspirují se ve starověké módě.

Adresa: Via Roma 45, 07041 Alghero, Sardinie
Otevírací doba: od pondělí do pátku 10 – 19 hodin, sobota 9 – 19 hodin
GPS: 40.558726, 8.313733