?>

Cefalù – klenot severního pobřeží Sicílie

Severní pobřeží Sicílie mezi Palermem a Messinou je poseto půvabnými městečky a obcemi, které všechny stojí za návštěvu. Ale Cefalù je rozhodně klenotem tohoto pobřeží. Z Palerma to sem trvá asi hodinu. Město normanského krále Rogera II. bylo založeno mezi přírodní zátokou a obrovskou skálou La Rocca.

První osídlení zde bylo už za Řeků (název města pochází z řeckého „kephalos“ – „hlava“, kteréžto slovo odkazuje na tvar skály). Tak jak jej vidíme dnes, ho však přestavěl král Roger II. Roku 1131 měl totiž problémy na moři. Ve strašné mořské bouři dal na modlení a slíbil, že jestli se ještě někdy dostane na pevninu, vybuduje na místě přistání velkolepý kostel. I stalo se a vzniklo jedno z nejkrásnějších měst Sicílie.

Cefalù je sice malé, ale nabízí velké množství zážitků. V jeho centru najdete klikaté dlážděné uličky lemované středověkými historickými domy a obchůdky, a vše zdobí všudypřítomné květiny. Všechny budovy v centru jsou pečlivě opravené, stejně jako maličké barokní kostely, které nezřídka tvoří konec slepé ulice v městském labyrintu. Od moře chrání město kyklopská zeď, jejíž spodní část tvoří metrové kamenné bloky ze starověku, které vyrůstají ze skal na úrovni mořské hladiny. Ve večerních hodinách chodí nejvíce lidí na procházku po hlavní ulici Corso Ruggero II. V restauracích s příjemnou obsluhou si vychutnáte zejména mořské plody. Nechybí samozřejmě typické kavárny, pizzerie a hospůdky.

Sami Italové Cefalù zařadili na seznam „nejkrásnějších městeček v Itálii“ Sdružení malých italských měst, které vynikají svou kulturním, historickým a uměleckým dědictvím i harmonií urbanistické struktury a kvalitou života zdejších občanů.

Co byste měli v Cefalù vidět

Normanská katedrála Duomo di Cefalù
Cefalù katedrálaUrčitě nevynechejte katedrálu Proměnění Páně (Duomo di Cefalù), tu co dal roku 1131 vystavit Roger II., když byl zachráněn na rozbouřeném moři. Stavba zlatavé barvy v normanském stylu má dvě zvonice a obklopují ji palmy. Její pozadí pak tvoří mohutná skála La Rocca. Zdobený portál, tzv. Královská brána, schovává masivní bronzové dveře. Když vstoupíte dovnitř, ohromí ho vnitřní výzdoba zlatých mozaik! Tou největší je Kristus Pantokrator (Vševládce) s rozevřenou biblí, Panna Marie, svatí apoštolové nebo Noemova archa. Hlavní loď rozděluje 15 žulových sloupů a jeden mramorový. Všechny sloupy mají krásné hlavice v arabsko-normanském stylu.
 

Lavatoio – středověká prádelna
prádelnaVelice zajímavou památkou Cefalù je středověká prádelna Lavatoio, kterou napájí přírodní pramen. Ani byste možná neřekli, že se zde pralo až do 50. let. U vchodu, po pravé straně schodiště je báseň Vincenze Auria: „Tady teče Cefalino, prospěšnější, než kterákoli jiná řeka, čistší než stříbro a studenější, než sníh„. Když sejdete ze schodů z lávového kamene, dostanete se do místnosti s nízkým stropem, kde to vypadá spíš jako v jeskyni, než v prádelně. Fascinující množství vody tu tryská z mnoha chrličů ve tvaru úst. Každopádně je taková prádelna je na Sicílii naprostým unikátem.
 
 

Muzeum Mandralisca
muzeumV Muzeu Mandralisca najdete jednu z největších sbírek archeologických artefaktů, knihovnu, která obsahuje asi 6 000 svazků, velmi vzácnou sbírku mušlí s 20 000 vzorky z celého světa a nádherné numismatické sbírky mincí z Cefalù a ostrova Lipari. V galerii je nejslavnějším obrazem „Portrét neznámého muže“ od Antonella da Messiny.
 
 
 
 

Cefalù má také pěknou veřejnou pláž. Vzhledem k tomu, že katedrála a většina muzeí má v odpoledních hodinách od 13 do 16 zavřeno, můžete čas využit relaxací u vody nebo v příjemné kavárničce.

Adresa: Cefalù, Piazza del Duomo,90015 Cefalù PA, Itálie
Web: Cefalu Sicily
GPS: 38.039822, 14.023254