?>

Bastion Saint Remy v Cagliari

Bastion Saint Remy byl pojmenován podle barona ze Saint Rémy Filippa-Guglielma Pallaviciniho, prvního vicekrále Piemontu (region v severozápadní Itálii). Monumentální stavba z konce devatenáctého století se nachází ve městě Cagliari, v historické čtvrti Castello.

Bastion Saint Remy stojí v srdci starého města a je jednou z nejvýznamnějších památek v Cagliari. Stavba je postavena na starých obranných zdech středověkých hradeb. Objekt se skládá z dvouramenného schodiště se 170 schody, které stoupají ke kryté spojovací chodbě pod majestátním Vítězným obloukem. Dále jsou zde dvě vyhlídkové terasy – větší Terasa Umberto I a Věž Saint Catherine odkud si můžete vychutnat jeden z nejkrásnějších výhledů na město – od nábřeží Poetto až k Ďáblovu sedlu.

Bastion se často využívá jako prestižní místo pro výstavy a kulturní akce. Ty se odehrávají nejčastěji na terase Umberto I. Každou neděli ráno se zde konají také bleší trhy.

Z historie cagliarského Bastionu

Majestátní vyhlídkovou terasu „Umberto I“ s krytým ochozem „Passeggiata Coperta“ navrhli roku 1896 architekti Giuseppe Costa a Fulgenzio Setti. Impozantní stavba byla postavena v klasickém stylu s bílými a žlutými sloupy z vápence zdobenými korintskými hlavicemi. Slavnostní otevření se konalo roku 1901. V roce 1943 bylo schodiště a triumfální oblouk vážně poškozeno bombardováním, ale později se vše podařilo znovu všrně zrekonstruovat.

Krytý ochoz „Passeggiata Coperta“ sloužil v průběhu času různým účelům – nejprve jej šlechta využívala jako hodovní síň, ale v průběhu války se z něj stal lazaret a později sloužil jako útočiště pro lidi, kteří přišli o své domovy v důsledku bombardování. V roce 1948 se zde odehrál první ročník Mezinárodního veletrhu Sardinie.

Co je to vlastně bastion?

Prstencem hradeb a opevnění bylo v minulosti obklopeno snad každé město, aby zajistilo bezpečí obyvatel a jejich majetku. Ne jinak tomu bylo i v Cagliari, největším sardinském městě. Bastionová pevnost se skládala z mnoha výklenků zabudovaných do silných hradeb, kde se soustředili hlavně dělostřelci a střelci palných zbraní. Umožňoval boční i frontální palbu, obranu, ale i aktivní působení v bitvě. Jeho hlavní výhodou byla možnost odstřelování do stran, případně schopnost podporovat sousední bastion, který byl na dostřel.

Na konci 18. a začátkem 19. století s příchodem změn ve způsobu válčení i poklesem frekvence ozbrojených konfliktů, se hradby a bastiony staly problémem – mohutné valy, bašty zabíraly ohromné plochy a blokovaly rozšiřování města. Platil stále i předpis, který zakazoval stavbu jakéhokoliv objektu v určité vzdálenosti od hradeb a opevnění bránilo i rozvoji pozemních komunikací, neboť systém hlubokých příkopů znemožňoval vybudování silnic.

Komplex bastionu Saint Remy byl spojnicí mezi několika částmi města – propojoval čtvrť Castello se čtvrtí Marina a Villanova. Po demolici starých bašt svaté Kateřiny, Zecca a Sperone se však tvář města Cagliari jednou provždy změnila. Bastion ztratil svou vojenskou funkci a v důsledku stavby nové radnice na via Roma, přestala být čtvrť Castello srdcem města.

Adresa: Rampart of Saint Remy, Piazza Costituzione, 09124 Cagliari, Sardinie
Otevírací doba a poplatky: volně přístupno
Web: Cagliari Turismo
GPS: 39.215909, 9.116600