Aragonitové jeskyně Is Zuddas na Sardinii

Jeskyně Is Zuddas se nacházejí na jihozápadě Sardinie, pod horou Meana, ve výšce 256 metrů nad mořem, asi 6 km od obce Santadi a cca 60 km od Cagliari. Jeskyně proslavily dómy, které zdobí mnoho krásných excentrických krápníků (heliktitů) z aragonitu, rostoucí jakoby proti zákonům gravitace. Nad vchodem do jeskyní zahlédnete kostru endemitického hlodavce Prolagus sardus (Pišťucha sardská).

Jedinečný podzemní svět ukrývá čtyři dómy se stalagmity a stalaktity, sintrovými závěsy a kaskádami, a jedinečnou výzdobu excentrických krápníků a bílými jehličkami z aragonitu, které vzdorují gravitační síle a rostou všemi směry. S otázkou, proč je tomu tak si věda zatím láme hlavu. Již zmíněná kostra při vstupu do jeskyně patří křečkovitému hlodavci, který vyhynul před 400 lety. Předtím se vyskytoval pouze na Sardinii a Korsice.

Velký „Varhanní dóm“ dostal své jméno podle velkého sintrového sloupce, který vypadá jako staré varhany. Dalším dómem je impozantní „Divadelní sál“ ohromující nejen svou velikostí, ale také nevšední krásou. Návštěva končí v nejkrásnější z jeskyní: „Excentrickým sálem“ – pojmenování souvisí s jedinečnou aragonitovou výzdobou. Krápníčky zde rostou do všech směrů v rozporu s gravitační silou. Jeskyně jsou dlouhé asi 1 650 metrů, ale turistická trasa měří 500 metrů. Na prohlídku počítejte cca 1 hodinu času, bohužel výklad je jen v italštině.

Adresa: Grotte di Is Zuddas, 09010 Santadi, provincie Carbonia-Iglesias, Sardinie
Otevírací doba: duben až červen 11 – 12:15 a 15 – 17:30, červenec až září 10 – 12:15 a 14:30 – 18 hodin (rezervace pouze pro skupiny nad 15 osob)
Poplatky: 10 €
Web: Grotte Is Zuddas
GPS: 39.045729, 8.706586